Czym różni się siatkówka plażowa od klasycznej

Wszyscy wiedzą, że siatkówka to gra amerykańskiego pochodzenia. Nauczyciel wychowania fizycznego William J. Morgan poinformował o swoim wynalazku w 1895 roku.

Ta gra zajmuje jedną z pierwszych pozycji na świecie pod względem popularności, w którą gra około miliarda ludzi na poziomie amatorskim. Istnieje wiele odmian siatkówki, spójrzmy na przykład jej klasycznej formy i jednej z gałęzi - siatkówki plażowej, która jest częścią programu igrzysk olimpijskich.

Siatkówka klasyczna

Klasyczna gra składa się z pary drużyn po 6 osób. Boisko do siatkówki, rozmiar 18 x 9 metrów, Jest on podzielony na 6 sektorów i każdy uczestnik zajmuje jego miejsce. Pośrodku, zależnie od płci, ustawiona jest siatka, dla mężczyzn wysokość siatki wynosi zwykle 2 m 43 cm, a dla kobiet 2 m 24 cm. Sama piłka do gry jest wyjątkowa - składa się z 6 płatów naciągniętej skóry wokół ramy.

Boisko do siatkówki

Zaraz po ogólnym powitaniu rozgrywa się miejsce i prawo do pierwszego podania. Pierwsze podanie powinno odbyć się w ciągu pierwszych pięciu sekund po gwizdku sędziego, jeśli tak się nie stało, piłka jest słusznie przekazana przeciwnikom, którzy również przejdą jeden punkt. Drużyna, do której przechodzi piłka, musi przenieść nie więcej niż 3 dotknięcia. Jeśli piłka zgaśnie, punkt jest dodawany do drużyny odbierającej. Zdobywając punkty dla drużyny, ten sam gracz ma prawo służyć.

Zazwyczaj piłkę chwytają zawodnicy z tyłu. Surowo zabrania się trzymania piłki w dłoniach. Ataki mogą być bezpośrednie lub boczne, tj. w prawym lub lewym rogu pola znajdują się tak zwane zwodnicze ciosy. Gracze mogą przeprowadzać blokowanie, tj. zapobiec przenoszeniu piłki do gry przez siatkę do dowolnej pożądanej części jego ciała. Może to być przeprowadzane zarówno indywidualnie, jak i przez grupę graczy, ale tylko gracze zajmujący pozycje dwa, trzy i cztery mają prawo to wykonać..

Gra składa się z 5 gier i rozgrywana jest do 25 punktów. Może również zakończyć się przed terminem w przypadku poważnej przerwy w 2 lub więcej grach. Ostatnia piąta gra nazywa się przerwą, wynik wzrasta do 15 punktów, gdy tylko osiągnie 8 punktów - drużyny zmieniają platformy.

Siatkówka plażowa

To gra grid na piaszczystej podkładce. Dwie drużyny walczą między sobą, po 2 osoby każda. Ich celem jest skierowanie piłki tak, aby wylądowała na polu przeciwnika, nie dopuszczając przyłożenia na jej polu.

Drużyna ma prawo dotknąć piłki tylko trzykrotnie, zanim powróci na pole przeciwnika, w przypadku naruszenia punkt zostanie utracony. Zabronione jest uderzanie piłki dwa razy pod rząd, odpychając ją dowolną pożądaną częścią ciała. Punkt zostanie również utracony w przypadku, gdy piłka spadnie poza linię pola lub w przypadku dotknięcia siatki. Drużyna, która wcześniej zdobyła punkt, jest zawsze zwycięzcą. W każdej drużynie gracze serwują na przemian, ale każdy z nich nadal służy, dopóki drużyna go nie straci. Dozwolone jest podawanie zarówno z otwartymi dłońmi i przedramieniem, u dołu lub u góry, w zależności od potrzeb. Tylko jeden zdobywa punkt
zespół, który służy. Jeśli drużyna serwująca wygrywa rajd, otrzymuje punkt, a jeśli drużyna broniąca podaje prawo do serwowania.

Gra jest ograniczona do trzech gier, do 21 punktów każda, w środku każdej gry gracze zmieniają swoje miejsca (wynika to z faktu, że drużyna ze słońcem za nimi ma przewagę), gracze bez przerwy grają boso.

Różnice

A teraz przeanalizujmy punkt po punkcie różnice między plażą a klasyczną siatkówką:

1. Z reguły rozmiar boiska do klasycznej siatkówki jest większy i wynosi 18 x 9, boisko ma równoległe linie ataku, które znajdują się około trzech metrów od siatki, zawodnicy zajmujący tylne pozycje nie mogą przekraczać ich podczas serwowania. Powierzchnia plaży wynosi 16 x 8, gracze mogą serwować z dowolnego miejsca na boisku, ponieważ nie ma na nim linii ataku.
  2. Piłka stosowana w siatkówce plażowej ma niższe ciśnienie, co zapewnia dłuższe zatrzymywanie powietrza.
  3. W klasycznej siatkówce na każdym boisku jest 6 zawodników, z których każdy ma swoją pozycję. Na plaży - w każdej części pola są 2 osoby, które nie mają własnej pozycji, jest tylko prawa i lewa strona.
  4. Gra w klasyczną siatkówkę składa się z 5 serii. Zwycięstwo w secie wygrywa pierwsza drużyna, która zdobędzie 25 punktów, w przypadku zwycięstwa w trzech setach z rzędu drużyna automatycznie staje się zwycięzcą. W przypadku wyniku 2-2 przeprowadzana jest piąta przerwa, wynik jest utrzymywany do 15 punktów. Zmiana strony następuje po każdym zestawie. W siatkówce plażowej są 3 sety; aby osiągnąć zwycięstwo w secie, drużyna musi zdobyć 21 punktów; jeśli konieczna jest trzecia przerwa, wynik utrzymuje się do 15 punktów.
  5. Sama siatkówka plażowa jest znacznie bardziej skomplikowana niż klasyczna, począwszy od dostosowania się do warunków środowiskowych, a skończywszy na tym, że każdy gracz uniwersalny, który umie grać zarówno w obronie, jak iw ataku, umie poprawnie ustawić blok i dobrze podać swojemu partnerowi.